Způsob uchovávání vepřového masa pomocí solení byl znám již Keltům a Římanům a staré postupy konzervace sušením a uzením se užívají dodnes. Uplatňují se tři základní postupy při výrobě šunky – uzení, sušení a vaření. Výsledkem jsou produkty se zcela rozdílnými vlastnostmi. Chuť a vůně šunky jsou dány druhem prasat, krmivem, použitou solí a kořením, teplotou a dobou uzení, dřevem nebo teplotou a vlhkostí vzduchu u sušených druhů. Šunka se obvykle vyrábí z vepřové kýty, ale používají se i jiné druhy vepřového masa nebo maso jiných zvířat včetně drůbeže.
Podle vyhlášky 69/2016 se u nás šunka z vepřového masa vyrábí jen z celé vepřové kýty či z masa vepřové kýty. Šunky vyrobené z jiného než vepřového masa musí být v názvu označeny živočišným druhem a částí jatečného těla, ze kterého maso pochází. Pokus nese tepelně opracovaný masný výrobek název "šunka", musí být označen třídou jakosti. Přehledně je označení uvedeno v následující tabulce.
Obsah masa v šunkách se sleduje pomocí obsahu čistých svalových bílkovin. Jsou to bílkoviny, které pocházejí jen ze svalové tkáně zvířat, bílkoviny pojiva ze šlach se nepočítají.
třída |
Požadavky na surovinu |
Přípustnost aditiv |
Obsah čistých svalových bílkovin |
nejvyšší jakosti |
vepřová kýta celosvalová | použití barviv, vlákniny, škrobu (včetně škrobu modifikovaného fyzikálně či enzymy), rostlinných i jiných živočišných bílkovin a dalších látek, které zvyšují obsah bílkovin ve výrobku, se nepřipouští |
min. 16 % |
výběrová |
vepřová kýta celosvalová |
použití barviv, vlákniny (s výjimkou přírodních zahušťovadel karagenanu a gumy euchemy), škrobu (včetně škrobu modifikovaného fyzikálně či enzymy), rostlinných a jiných živočišných bílkovin a dalších látek, které zvyšují obsah bílkovin ve výrobku, se nepřipouští |
min. 13 % |
standardní |
vepřová kýta zrněná |
min. 10 % |
Z tabulky je zřejmé, že šunky z kategorie nejvyšší nebo výběrové jakosti jsou v každém případě bezlepkové, protože nesmějí obsahovat cizí bílkoviny. Standardní šunka (i šunky ostatní) pak musí být označena podle obecných předpisů, tj. podle známých nařízení 1169/2011 a 828/2014. Případný obsah lepku a dalších alergenů v standardní šunce musí být tedy uveden na obalu výrobku.
Tradičním výrobkem na našem území byla Pražská šunka vyráběná jako šunka od kosti, bez kosti i šunka konzervovaná. Tradiční pražská šunka se před uvařením ještě sušila a nahorko udila nad bukovým dřevem. Tato šunka byla v rámci Evropské unie zapsaná v roce 2018 jako tradiční specialita. Na trhu je řada výrobků zahraničních, a to včetně výrobků s chráněným označením, pro které platí zvláštní požadavky dané v „domovských „zemích. Pro všechny tyto výrobky platí obecná nařízení o značení potravin.
Nejznámější uzenou šunkou na trhu je schwarzwaldská šunka, která se udí nad hoblinami z jedlového dřeva a pak se ještě tři týdny suší. Tato kombinace uzení a sušení je typická pro Německo a alpské oblasti. Mezi další uzené šunkové speciality patří balkánský pršut. Proslavenou sušenou šunkou je parmská šunka vyráběná výhradně z prasat chovaných a poražených v Itálii, která se vyznačují vyváženým poměrem masa a tuku nebo španělská Jamón Ibérico. Kvalitní sušené šunky pocházejí také z Francie, z Portugalska, Dalmácie a dokonce z Číny.
V prodeji je ovšem množství výrobků, které nesplní požadavky na standardní šunky a nesou označení, která mohou šunku připomínat. Od standardních šunek se zpravidla odlišují vyšším obsahem vody a nižší cenou. Případný obsah lepku a dalších alergenů musí být uveden na obalu výrobků.
Z výživového hlediska patří šunky mezi kvalitnější masné výrobky. Vyznačují se vysokým podílem masa, tedy i bílkovin a esenciálních aminokyselin, které náš organismus nezbytně potřebuje. Pro šunku je typický nízký obsah tuku, a proto i cholesterolu a minimální obsah sacharidů. Díky tomu bývají součástí i redukčních diet. V šunkách najdeme některé minerální látek a vitaminy A, D a skupiny B.
Bohužel jako převážná většina uzenin obsahují i šunky poměrně dost soli a to bez ohledu na třídu portálu Tesco najdeme ve složení obsah soliakosti. Například na nákupním
Bohužel jako převážná většina uzenin obsahují i šunky poměrně dost soli a to bez ohledu na třídu jakosti. Například na nákupním portálu Tesco najdeme ve složení obsah soli:
šunky nejvyšší jakosti 1,7-2,9 %
šunka standard 2,3 %
Finest Prosciutto di Parma 5 %
Jamón serrano 4,5 %
Pršut pečeně krájený 5,7 %
Je proto třeba tedy konzumovat tuto oblíbenou potravinu pouze občas a v rozumném množství. Optimální je doplnit takovou svačinku porcí zeleniny a kvalitního celozrnného pečiva. Také je třeba vědět, že výrobek označený jako "Dětská šunka" je pouze obchodní název, pro který neplatí jiná (zvláštní) pravidla než pro ostatní šunky.
Takže nakonec dojdeme k stejnému závěru jako vždy, že je potřeba pozorně číst údaje na obalu a použít zdravý rozum.
Podrobnější informace
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům
Prováděcí nařízení komise (EU) 2018/506 ze dne 26. března 2018 o zápisu názvu do rejstříku zaručených tradičních specialit („Pražská šunka“ (ZTS))
Prováděcí nařízení komise (EU) č. 828/2014 ze dne 30. července 2014 o požadavcích na poskytování informací o nepřítomnosti či sníženém obsahu lepku v potravinách spotřebitelům
Vyhláška č. 69/2016 Sb. o požadavcích na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich
https://www.zemedelec.cz/neni-vzdycky-sunka-jako-sunka/
http://www.krasno.cz/aktualita/jak-se-vyrabi-sunka/
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76643.aspx
https://www.akademiekvality.cz/clanek/co-jste-jeste-nevedeli-o-nbsp-sunkach
https://nakup.itesco.cz/groceries/
Práce vznikla za podpory projektu METROFOOD-CZ, grant MŠMT: LM2018100 a za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpora MZE-RO0318.
ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.
Přidal/a jste produkt do jídelníčku, díky kterému teď budete znát svoji spotřebu lepku.