Časté dotazy

Jaký je rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek?

Celiakie je autoimunitní onemocnění. Přítomnost lepku ve střevě při něm spouští imunitní reakci, která vede k poškození buněk tenkého střeva. To se může v nejtěžší formě projevit poškozením sliznice střeva. Pokud dojde k úplnému zničení sliznice, nedokáže už tělo vstřebávat všechny živiny - tuky, aminokyseliny, ale ani vitaminy rozpustné v tucích, minerální látky, hlavně vápník. Celiakie se od alergie na lepek liší profilem krevních testů, tj. hladinou některých protilátek v krvi. Při alergii není poškozena střevní sliznice a alergie také může v průběhu života ztrácet na intenzitě odeznít. Naproti tomu celiakie je celoživotní onemocnění.

Jaké jsou projevy celiakie?

Projevy celiakie se velmi liší. U některých pacientů probíhá nemoc bez příznaků, u těžkých forem celiakie může dojít až ke krizovému stavu, při kterém tělo už nedokáže řídit správně hladiny živin a selhávají základní funkce. U dětí se nemoc projevuje větším množstvím objemných tukových stolic, nadýmáním, bolestmi bříška, celkovým neprospíváním až zástavou růstu. Dospělí celiaci trpívají průjmem, nadýmáním, bolestmi břicha, hubnutím. V některých případech je ale trápí „jen“ bolesti břicha, kloubů a únava.

Dříve panovala představa, že se celiakie projeví vždy již v dětském věku, když se kojencům kromě mléka začínají podávat příkrmy. Dnes ale víme, že celiakie může propuknout kdykoliv v průběhu života až do stáří, nejčastěji po stresovém podnětu, který vede k poškození střevní bariéry. Dispozice k celiakii se dědí, proto musíme u rodinných příslušníků počítat se zvýšeným rizikem výskytu

Jak léčíme pacienty s celiakií?

Jedinou léčbou pro pacienty s celiakií je přísná bezlepková dieta, při které postupně dojde k vymizení příznaků. I poté musí ale pacient v dietě pokračovat, jinak se příznaky vrátí. Díky dietě se často normalizuje i nesnášenlivost mléčného cukru.

Je lepek v alkoholu?

Zatímco víno ani čisté destiláty lepek neobsahují, pivo obsahuje malé zbytky bílkovin z ječného sladu. Milovníci piva mezi celiaky jsou proto odkázáni na piva bezlepková.

Bezlepková dieta. Kupuji smetanu pro svou dceru a včera jsem zjistila, že glukózový sirup je ze pšenice. Můžete mi prosím také sdělit, jak zařadit nové výrobky do databáze, když bych chtěla otestovat nové výrobky, např. lentilky od firmy Tesco nebo choco dragees z Lidlu, lze Vám je zaslat nebo předat?

Glukózové sirupy ve výrobcích Vás nemusí vůbec trápit. Analyzujeme denně několik výrobků s obsahem glukózových sirupů a všechny vycházejí v pohodě. Dokonce EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) vyřadil glukózové sirupy na bázi pšenice a ječmene ze seznamu alergenních složek. Výrobky analyzujeme na základě dohody se sdruženími celiaků a v letošním roce jich přibudou opět desítky až stovky.

Chcem sa opytat na cokolady Orion. V predaji je nova receptura tychto cokolad a na obale je napisane ze obsahuju psenicu. Vo vasej databaze sa Orion cokolada objavuje ako vyhovujuca pre bezlepkovu dietu. Plati to aj pre novu recepturu orion cokolad?

Nemám bohužel k dispozici ten obal. Pokud výrobce uvádí na obalu, že výrobek obsahuje pšenici a je uvedena i ve složkách výrobku, pak je samozřejmě nutné se jí vyhnout. Pokud je tam pouze poznámka ve smyslu: výrobek může obsahovat stopy pšenice nebo výrobek se vyrábí v závodě, kde se zpracovává pšenice, a pšenice není uvedena ve složkách výrobku, volila bych liberální přístup a čokoládu bych pro bezlepkovou dietu použila.

KONTAKTUJTE NÁS

ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.